Přeskočit na obsah

Otužování

Otužování je možné chápat jako samostatnou a plnohodnotnou součást zdravého životního stylu, vedoucího ke zlepšení fyzické i psychické odolnosti člověka.

CO JE TO VLASTNĚ OTUŽOVÁNÍ ?

Sprcha-1

Pravidelné a správné otužování významně posiluje odolnost imunitního systému lidského těla. Otužování je ideální doplněk v rámci kondiční či rekondiční přípravy při vrcholové i amatérské sportovní přípravě pro všechny druhy sportů. Otužování je základní kámen při přípravě na zimní plavání. Přínos pravidelného otužování má srovnatelný účinek, jaký přináší tělu procedury v Priestnitzových lázních. Nejlepším způsobem jak se otužovat je pravidelné ranní sprchování studenou vodou.

RANNÍ STUDENÁ SPRCHA JE ZÁKLADNÍ KÁMEN OTUŽOVÁNÍ

Co bych měl před vstupem do studené sprchy vědět ?

Sprchu je nejúčinnější provádět ráno a nejlépe před snídaní. Sprchu lze samozřejmě provádět i večer, nicméně potřebný účinek na lidské tělo je výrazně menší. Důležitá je pravidelnost, je tedy třeba si každý den na sprchování udělat čas a vyčlenit si přibližně 15 minut svého času. Není žádná chyba či ostuda začít sprchování nejprve teplou vodou a pak se postupně přes vlažnou vodu dopracovat ke studené. Nikam nespěchejte a dejte tělu klidně několik týdnů čas na postupnou adaptaci na chlad. V zimě kdy má studená voda v potrubí teplotu kolem 10°c může mít pokožka těla po výstupu ze sprchy lehce červenou barvu. Výjimečně můžete cítit cítit slabší otužilecký třes. Po usušení a oblečení je důležité se zahřát cvičením a vždy se vydatně a zdravě nasnídat.

Jaký je správný postup sprchování ?

Před vstupem do studené sprchy by vám neměla být zima a proto je ideální se nejprve zahřát krátkým cvičením. Zvolte si svou formu cvičení, které vás „baví a dokážete ho po ránu zvládnout“. Do sprchy nevstupujeme extrémně uřícení. Nikdy si nenamáčíme studenou vodou hlavu !!!!! Dobrý tip – pro lepší zvládnutí počátečního nekomfortního momentu, je na úvod sprchování velmi účinné si nejprve studenou vodu namířit na obličej. Při sprchování se snažíme v rámci možností a maximálního bezpečí se z důvodu zahřátí bezpečně pohybovat. Doba pobytu ve sprše je velmi individuální u každého otužilce, ale měla by být v rozmezí cca 1minuty v zimě a 2 minuty v létě. Důležitá je pravidelnost a proto je třeba se sprchovat ve studené vodě každý den. Nikdy nenahrazujeme sprchování formou sedavé koupele ve studené vodě. V případě nemoci je nutno sprchování přerušit a pokračovat až po uzdravení.

Lorem ipsum

Otužování je možné chápat jako samostatnou a plnohodnotnou součást zdravého životního stylu, vedoucího ke zlepšení fyzické i psychické odolnosti člověka.

Otužování je výborný trénink psychiky, zejména pevné vůle a soustředění. pravidelné a správné otužování posiluje odolnost imunitního systému lidského těla.

Otužování je také ideální doplněk v rámci kondiční či rekondiční přípravy při vrcholové i amatérské sportovní přípravě pro všechny druhy sportů. Otužování je základní kámen při přípravě na zimní plavání. Přínos pravidelného otužování má srovnatelný účinek, jaký přináší tělu procedury v priestnitzových lázních. Nejlepším způsobem jak se otužovat je sprchování studenou vodou.